CREATIVE NOMINEES

ULISES NOMINEE María Abenia ULISES
Eloge de la simplicité NOMINEE Chassary Amélie Eloge de la simplicité
The Mountain Dance NOMINEE Sona Andreasyan The Mountain Dance
Teatro de cámara NOMINEE Julieta Ansalas Teatro de cámara
Phantasmagoria NOMINEE Natalie Arriola Phantasmagoria
Beauty in the Damaged NOMINEE Emma Backer Beauty in the Damaged
Darkness/Light NOMINEE Arvids Baranovs Darkness/Light
Odysseus NOMINEE Elena Batova Odysseus
Sasha Bauer NOMINEE Sasha Bauer Sasha Bauer
Disintegration NOMINEE Julia Bezhanova Disintegration
The Black Pool NOMINEE Miguel Brusch The Black Pool
...And look at me now NOMINEE Yana Bulgakova ...And look at me now
Quotidian Life NOMINEE Daniel Castonguay Quotidian Life
Unwanted NOMINEE Anna Cherednikova Unwanted
Moths NOMINEE Roberto Chierichini Moths
the other part of me NOMINEE Cristina Coral the other part of me
Twilight NOMINEE CHERVINE DALAELI Twilight
Cutter NOMINEE Claudio Dell'Osa Cutter
Hiroshima mon amour NOMINEE Martina Elizabeth Di Carlo Hiroshima mon amour
Made To Be Loved NOMINEE cecilia di paolo Made To Be Loved
Odilon NOMINEE Deniz Dil Odilon
The Promise of Sublime Words NOMINEE Ewa Doroszenko The Promise of Sublime Words
Losing Turquoise NOMINEE Ioustini Drakoulakou Losing Turquoise
Danchi Dreams NOMINEE Cody Ellingham Danchi Dreams
The Book of Miracles NOMINEE Igor Elukov The Book of Miracles
egg yolk NOMINEE gokce erenmemisoglu egg yolk
Charming While Being Corrupt NOMINEE Dylan Everett Charming While Being Corrupt
Everything's Fine NOMINEE Baltazar Fajto Everything's Fine
Alabula(colorful) NOMINEE mehrdad fathi Alabula(colorful)
CHAMELEON NOMINEE Hugo (Ugo) Fraysse (Woatzi) CHAMELEON
Esquizotopia NOMINEE Luciano Freaza Esquizotopia
Le nuvole (Clouds) NOMINEE Massimiliano Gatti Le nuvole (Clouds)
The Rise of a Peculiar Flower with Wicked Roots NOMINEE Neoza Goffin The Rise of a Peculiar Flower with Wicked Roots
Crystal Abyss NOMINEE Agnieszka Gotowała Crystal Abyss
The Palace – Then and Now NOMINEE Ulrike Hannemann The Palace – Then and Now
Iceberg NOMINEE Luke Harby Iceberg
Evelyn Beckett NOMINEE Will Harris Evelyn Beckett
Experiences from the Outside World NOMINEE Gabriela Iancu Experiences from the Outside World
Ithaca NOMINEE Miltiadis Igglezos Ithaca
New Athens NOMINEE Alicja Ilkiewicz New Athens
Protection NOMINEE Marina Istomina Protection
The Wall NOMINEE Luca Izzo The Wall
The better life NOMINEE DENG Jiayun The better life
Ephemerals landscapes NOMINEE Janie Julien-Fort Ephemerals landscapes
Anomalies NOMINEE Jim Kazanjian Anomalies
Feelings NOMINEE luka khabelashvili Feelings
noncorpa NOMINEE Jesse Koechling noncorpa
Canta Gallo 2017-2018 NOMINEE Agustina Lallana Canta Gallo 2017-2018
Metaphysical Body Landscapes NOMINEE Ana Lazareva Metaphysical Body Landscapes
Post -truth era NOMINEE Heikki Leis Post -truth era
VERHEXEN NOMINEE Jennifer Loeber VERHEXEN
Mask of the 20th century NOMINEE Darya Matrosova Mask of the 20th century
The Forest NOMINEE Selina Mayer The Forest
Shadow Lives NOMINEE nida mehboob Shadow Lives
Huis Clos NOMINEE Kathleen Meier Huis Clos
Re-membrance of the Remembrance NOMINEE Hye-Ryoung Min Re-membrance of the Remembrance
Dresscode NOMINEE Anna Miroshnichenko Dresscode
A LIGHT LEADS TO ANOTHER NOMINEE ATSUSHI MOMOI A LIGHT LEADS TO ANOTHER
Dystopia NOMINEE Fernando Montiel Klint Dystopia
Ser Filografia NOMINEE Amanda Morais Ser Filografia
The Amazons NOMINEE Peyman Naderi The Amazons
Interlude In Blue NOMINEE ioanna Natsikou Interlude In Blue
Destined NOMINEE Daniela Olave Destined
Stepmother NOMINEE Lena Ovchinnikova Stepmother
WOMAN GO NO'GREE NOMINEE Gloria Oyarzabal WOMAN GO NO'GREE
Brain Matters NOMINEE Eszter Papp Brain Matters
Government of childhood NOMINEE Yuliya Pavlova Government of childhood
Meanders NOMINEE Marco Pavone Meanders
Tottori, Japan (looking for Shoji Ueda) 2016-2018 NOMINEE Antonio Pérez Tottori, Japan (looking for Shoji Ueda) 2016-2018
Precious Things NOMINEE Anabela Pinto Precious Things
Thirteen NOMINEE Ekaterina Plechinta Thirteen
Emprise (Strong grip) NOMINEE Clément Poché Emprise (Strong grip)
Excuse me, sir NOMINEE Stephanie Concepcion Ramirez Excuse me, sir
Empty NOMINEE Janne Riikonen Empty
The World From Above NOMINEE Werner Roelandt The World From Above
Volevo dirti che NOMINEE Dafne y Selene Ruggiero Volevo dirti che
Hic et Nunc (Here and Now) NOMINEE Vincenzo Russo Hic et Nunc (Here and Now)
Blooming Mind -Self Portrait- NOMINEE Sui Sawada Blooming Mind -Self Portrait-
Color NOMINEE Victoria Schaeffer Color
The Invasive Species of the Built Environment NOMINEE Leah Schretenthaler The Invasive Species of the Built Environment
Infernalis NOMINEE Tara Sellios Infernalis
Back to space NOMINEE Dmitry Severin Back to space
Child Life NOMINEE Nahid Sheikh Child Life
Meryachenie NOMINEE Marina Shukurova Meryachenie
Traces NOMINEE Valentin Sidorenko Traces
Cosmic Perspecive NOMINEE Krzysztof Ślachciak Cosmic Perspecive
Longitudinal Identity Narrative NOMINEE Aleksandra Stone Longitudinal Identity Narrative
Absorption and Merger NOMINEE Sergei Stroitelev Absorption and Merger
Daydream NOMINEE Kui Su Daydream
Curving the horizon NOMINEE Nikita Svertilov Curving the horizon
an aerial spirit, a yawning abyss NOMINEE Lindsay Tripp an aerial spirit, a yawning abyss
The skin of summer NOMINEE Gabriela Tuparova The skin of summer
States of mind NOMINEE Łukasz Ułanowski States of mind
Dialectic of Skin NOMINEE Daphne van de Velde Dialectic of Skin
ondonopo NOMINEE Tamar van Haastrecht ondonopo
Utopia NOMINEE Rina Vukobratovic Utopia
Boundaryland NOMINEE Anna Warner Boundaryland
Divinations NOMINEE Stig Marlon Weston Divinations
Deserted village NOMINEE Adam Zadlo Deserted village
The Circle of my Flesh NOMINEE Bea Zamora C The Circle of my Flesh
Hallucination NOMINEE Ge Zeng Hallucination
Meditations NOMINEE Alice Zilberberg Meditations